Se afișează postările cu eticheta tirgul de carti. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta tirgul de carti. Afișați toate postările

sâmbătă, 21 septembrie 2013

La sorgintea CĂRŢII

Bună dragii mei :*

Astăzi am mers la un seminar referitor la limba şi literatura română organizat în cadrul complexului ,,Moldexpo" , la Tîrgul de cărţi. A fost o experienţă într-adevăr frumoasă şi cu emoţii unice.

                        
sursa poze: timnews.ro, publika.md
                                                       


Prima etapă a constat în meditarea asupra unei metafore grafice, care o voi reprezenta şi vouă:
Am descris-o astfel:

"Acest cerb reprezintă puritatea şi introducerea în mitologie. Coarnele sale reflectă tinderea spre cer, spre perfecţiune. Avînd şi o stea în frunte, reprezintă iluminarea atît sufeltească, cît şi trupească , denotînd motivul creatorului. Faţa arătată, cît şi al 3-lea ochi reprezintă al treilea simţ, forţa creaţiei. În această lucrare este îmbinată puterea nesecată a creaţiei şi tinderea spre Frumos. "


După care a urmat şi o conversaţie la tema : Literatura în viaţă şi viaţa în literatură. 
La această temă eu am venit cu o frază : " Literatura este vocea interioară a celui ce scrie şi a celui ce citeşte. Omul fără de literatură este ca o voce într-un pustiu, atunci, la ce bun un ecou în van?"

La sfîrşit am mai primit cadou 3 cărţi ce vor completa colţişorul meu de suflet. (printre altele sunt norocoasă: am primit Fărîme de suflet de Aurelian Silvestru - ediţia reînoită, o carte de milioane; Nu vă îndrăgostiţi primăvara de N.Dabija şi Carte de rugăciuni. 

 Coltisorul meu :)



O zi foarte frumoasă şi memorabilă. Citiţi, citiţi fără discernămînt.


Cu multă dragoste,